top of page

“Biz küçük bir köy mahsartosuyuz-şaraphanesiyiz. Her ne kadar kültürümüzü korumaya çalışsak da kendimizi asla binlerce yıllık kültürel bir mirasın vasileri olarak görmüyoruz. Açıkçası, kültürümüzün şarap misyonunu ileri taşımak gibi bir derdimiz de yok. Bu tür büyük bir  sorumluluğun altına girmeyi de doğru bulmayız. Sorumluluğumuz sadece köyümüze ve yaşadığımız doğaya karşı. Büyümek ve ön plana çıkmak gibi bir ihtirasımız da yok ve olmayacak da. Nihayetinde Ortadoğu’da hayat karmaşık, kısa ve öngörülemez. Sadece yaptığımız işin ve anın tadını çıkarıyoruz. Köyümüzde daima kalacak gibi davranıyoruz. Aynı zamanda ansızın terk etmemiz gerekebileceği ihtimalini de unutmadan çalışıyoruz.

 

”Toprak ve bağcılık ile uğraşmayı çok seviyoruz. Amacımız çok basit: Kimseyi rahatsız etmeden, incitmeden, gücendirmeden şarap üretmek. Köyümüzün yerel üzümlerinden keyifle içebileceğimiz şaraplar üretmek bize büyük bir haz veriyor. Ödüllerin en keyifli olanı da insanların şaraplarımızı severek tüketmesi ve yaptığımız işi takdir etmesidir. Bunu maddi değerlere veya başka ödüllere değişmeyiz. Bu sebeple de her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışıyor; kapasite artışına gitmeden köyümüze nasıl daha fazla fayda sağlayabileceğimizi düşünüyor; bağlarımızı daha iyi nasıl kurabileceğimize ve nasıl daha özel şaraplar üretebileceğimize kafa yoruyoruz.”


Mahsarto d’Midin Ekibi

“We are a small village Mahsorto (Winery). As much as we try to preserve our culture, we never see ourselves as the guardians of a culture which has existed for over a thousand years. Clearly, we don’t worry about carrying our culture of making, producing wine, or improving wine making. We don’t find ourselves fit to take this kind of a huge responsibility, either. Our responsibility is only to our village and to the nature we live in. We don’t have an ambition to get bigger or to be the best of all the wine (makers) producers. We don’t plan to be, either. At the end of the day, life in the Middle East is very chaotic, short, and unpredictable. We are only enjoying what we are doing and the time we are in.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our attitude is as if we are going to stay and live in our village always. Meanwhile, we are working as if we would have to leave our village suddenly.”

“We love to be busy with soil and viticulture. Our aim is very basic: Producing wine without bothering, hurting, or offending anybody. We get great pleasure from producing wine from our village grapes. Our goal is that people drink our wines with pleasure and appreciate what we are doing. We don’t exchange this noble feeling for anything material. Because of this noble reason, we are trying to learn anything which will bring more benefit to our village rather than trying to increase wine production.  We are focusing on how to improve to be best to a make finer more special wine.”

Team Masharto d'Midin

saraphane.tif
bottom of page